Co vnímám jako užitečné si uvědomit?
- Kraniosakrální biodynamika je orientována na zdraví a na podporu sil, které přeorganizovávají systém k dosažení nejvyšší možné harmonie v daném okamžiku. Nemoc není v centru její pozornosti, je pouze informací o daném stavu.
- Každý jsme unikát. Máme jedinečný otisk prstu, jedinečnou zorničku, jedinečné DNA… Proč se tedy srovnávat s ostatními? Je snad jablko hodnotnější než meloun? 😊 Není přece nic krásnějšího než pohled na rozkvetou horskou louku plnou pestrých barev, nebo ne? Mám takovou představu, že každý z nás je jeden dílek puzzle, bez něhož by obraz nebyl úplný.
- Nejen traumatické zážitky jsou příčinou zdravotních problémů. Velkou roli hraje i celkové nastavení mysli, přijatá přesvědčení. To je důvod, proč je dobré sledovat své myšlenky, uvědomovat si je. Dává to možnost člověku prozkoumat, zda jsou tyto myšlenky a přesvědčení pro nás opravdu prospěšné a případně si zvolit jiné. 😊
- Naše tělo neustále vyrovnává různé disbalance a nastoluje rovnováhu. (Prakticky by se dalo říct, že jsme v každém okamžiku v tom nejlepším možném zdravotním stavu, kterého lze dosáhnout.) Naše mysl si však těchto disbalancí není zpočátku vědoma. Teprve až jejich množství přesáhne určitou hranici (hovoří se o čísle 200), pronikne do našeho vědomí informace, že je něco v nepořádku. Co tím chci říct? Současnému zdravotnímu stavu předcházel sled ještě jiných událostí. Od neviditelného „počátku“ do rozhodnutí podniknout kroky k návratu ke „zdraví“, uběhl často dlouhý čas. Biodynamická terapie pracuje jemně a pod taktovkou „Inteligence“, proto i když si mysl přeje, aby došlo k uzdravení hned po prvním ošetření (což se ovšem taky občas stává), realita se odvíjí od dirigenta. Např. pokud člověk dospěl do stavu vyčerpání, často je potřeba nejdřív systém „zazdrojovat“, nasytit potencí, a teprve poté může docházet k vytouženým změnám.
- Tělo nelže/ukazuje pravdu, existuje jen v přítomnosti a „je moudré“. Z čehož vyplývá: „O tělu jen v dobrém.“ 😊
- „Buďte k sobě laskaví a shovívaví. Dělejte si radost, i kdyby to měly být jen drobnosti. Systém se Vám odvděčí.“
Literatura:
Ged Sumner, Steve Haines: Kraniosakrální terapie – Biodynamický dech života
Michael Kern: Dech života – Moudrost skrytá v těle
Franklyn Sills: Základy kraniosakrální biodynamiky – Dech Života a základní dovednosti
Roger Gilchrist: Kraniosakrální biodynamika – Seznámení s biodynamickým přístupem kraniosakrální terapie
Charles Ridley: Ticho a klid – Kraniosakrální biodynamika a evoluce vědomí
Mike Boxhall: Prázdná židle
https://www.kranio.eu/literatura/
Videa:
https://www.youtube.com/watch?v=jtz4lmq0m-M
https://www.kranio.eu/kraniosakralni-terapie/